fbpx

 Клуб Strategist 4.0

Круглий стіл 20 лютого з 15 до 18 години

1-ий круглий стіл експертів клубу Strategist 4.0 відбудеться на тему «Модель інноваційної екосистеми промислових хайтек». Дана модель, яка вперше представлена на ресурсах АППАУ й далі в стратегії 4.0,  є наріжним каменем й точкою відліку чисельних ініціатив, проектів та планів стратегічного розвитку Індустрії 4.0 в Україні, – як аудит екосистем, підходів до створення інкубаторів та акселераторів, розвиток регіональних та галузевих кластерів тощо.

Низьку ефективність нинішніх підходів, що походять від В2С та «чистих» ІТ-розробок добре видно на чисельних прикладах минулих років.

Наприклад, чому не запустився перший Digital Innovation Hub на базі «Львівської політехніки»? Що і чому там «не зрослось» зі знаменитим місцевим ІТ-кластером, де запущено справді дуже інноваційний курс ІоТ? Чому 5 київських інкубаторів не продукують майже ніяких інновацій для промислових хайтек? Чому з сотень фірм, що пройшли через 2 промислові акселератори RadarTech так само майже немає інноваторів для Індустрії 4.0? Чому МОН та ДІФКУ не змогли показати жодної достойної інновації для промисловців вже в декількох Інноваційних форумах? Чи не повториться історія в новій ініціативі державної установи з фондом більше 100 млн грн, орієнтованої саме на промислові сегменти? Чому тисячі й тисячі молодих людей й десятки команд, що перемагають на олімпіадах робототехніки – навіть у світі, – раптом «щезають» з радарів промисловців та інвесторів на старших курсах університетів? Чому взагалі вклад нашої ІКТ-галузі в українську промисловість WEF оцінює на 92-му місці серед 100 країн світу? Й, насамкінець 2 найголовніші запитання –

1 – чому більшість українських промислових замовників і надалі купують імпортні пристрої, роботи, машини, обладнання, софт та комплексні рішення? Інакше кажучи – в чому сенс нашої бурхливої інноваційної діяльності для промислових секторів країни?

2 – чи є «ставка на стартапи» – єдиною правильною стратегією розвитку інновацій в промисловості? Якщо «ні», тоді які інші методи – підходи виявлення інноваторів та їх підтримки?

Висновки проекту Національної стратегії 4.0, що базуються на цій моделі досить прості – невірні самі підходи ініціаторів інноваційного розвитку для промислових сегментів, їх розуміння природи промислових інновацій. Запропонована модель дає досить прості й логічні відповіді на поставлені питання – див. посилання нижче.

Головна з них –

«тому, що по всій інноваційній екосистемі – і яка зовсім не тотожна В2С/ІТ ринкам, – йдуть чисельні розриви», де-факто – вона «напів-жива».

Й замість того, щоб влаштовувати нові й нові конкурси та «фільтрації», держава мала б в першу чергу піклуватись про цілісність екосистеми та забезпечити належні умови для комерціалізації сотень (тисяч?) промислових патентів, які так і не доходять до споживача.

Але це лише точка зору розробників Нац. стратегії 4.0. Можливо є інші ґрунтовні пояснення та готові моделі – пояснення того, що відбувається і «як» потрібно розвивати інноваційну екосистему для промислових сегментів. Звісно, наші кейси не повні, і кращий досвід – в тому числі в промисловий хайтек, – накопичується в Україні щороку. Наприклад в таких організаціях як Sikorsky challenge, фонд Noosphere чи Платформа розвитку інновацій “Укроборонпрому”.

Отже,

метою нашою заходу є синтез кращих практик та фіксування єдиної робочої моделі інноваційної екосистеми промислових хайтек,

і яку приймає більшість стейкхолдерів Індустрії 4.0. Мова про практичні (не теоретичні) моделі та фреймворки, придатні для користування всіма учасниками ринку.

Досягнення консенсусу по цим питанням  автоматично синхронізує активності чисельних стейкхолдерів від бізнесу, науки та уряду й підвищує ефективність нашої взаємодії. Якщо ми не досягаємо цього  – «ігри в інновації» та дії в стилі «лебідь, рак та щука» будуть продовжені.

 

В програмі дискусії 3 головні питання

 1. Якою має бути «правильна модель» – виступи експертів. Запрошуються представники АППАУ, ДТЕК, НТР НАК “Нафтогаз”, CLUST.UA, НАНУ, КПІ, ДІФКУ, МЕРТ, АЄІ, HUB 4.0, RadarTech, фонд «Ноосфера», Платформи розвику інновацій, парку «Київська політехніка», ІМАТЕК, Інфоком Лтд. По 10 хв на виступи.
 2. «Де головні розриви в екосистемі й на чому має бути фокус спільних дій» – визначаємо пріоритети, – дискусія.
 3. Узгоджена позиція – підписання протоколу рекомендацій.

Головні аналітичні документи та посилання для підготовки

 1. Інноваційна екосистема промислових хайтек – перші кроки в систематизації
 2. Результати голосування в групі Індустрія 4.0 від 7 лютого (на ранок 13 лютого опція “відфільтрувати інноваційні стартапи” – має 0 голосів, опція “стимулювати розвиток звязків в кластерах та екосистемах”- 26 голосів)
 3. Ставка на стартапи – в чому сенс або чи можливо молоко «без корови» (досвід Ізраїлю в розбудові екосистеми 4.0)
 4. Повна версія Нац стратегії 4.0 – стр. 36 – кейс розвитку 3D в Україні, стр 38-41 – досвід Sikorsky challenge
 5. Стан технопарків в Україні (аналіз Інституту Патона від 2013 – все ще актуальний)

Підготовка до події – експертам, що підтвердили свою участь на запрошення, пропонується

 1. Надати доповнення до запропонованої моделі, або ж – альтернативні моделі та пропозиції, які чітко відповідають на поставлені питання. Це необхідно зробити до 18.02 на адресу info@appau.org.ua. При їх наявності, організатори розповсюджують їх всім зареєстрованим учасникам. Авторам альтернативних пропозицій буде надано більше часу на виступи.
 2. Попередня дискусія, прояснення позицій, пропозиції до протоколу – тривають в групі на Facebook Strategist 4.0
 3. Протокол для узгодження «Рекомендації до моделі інноваційної екосистеми промислових хайтек» АППАУ висилає всім зареєстрованим учасникам 19 лютого. Прийняття відбувається методом голосуванням та підписами учасників зборів.

Захід відбудеться 20 лютого з 15 до 18 години в HUB 4.0, пер. Ярославський 1/3. Участь безкоштовна – виключно по запрошенням.


звіт клубу  – деталізація виробленого policy paper – за цим посиланням

————

Довідково –

Про ініціативу Strategist 4.0 

Михайло Федак
3 Коментарі
 • алекс
  Відповіcти
  Опубліковано15:22,14.02.2019

  чим інноваційна “екосистема” відрізняється від інноваційної системи?
  щодо питань, то: 1) – чому більшість українських промислових замовників купують імпортні пристрої…? бо швидше, краще або взагалі немає аналогів; 2) “чи є «ставка на стартапи» – єдиною правильною стратегією?” – ні, бо відсутня інфраструктура, попит та занадто високий ризик інвестування

  • Олександр Юрчак
   Відповіcти
   Опубліковано16:04,17.02.2019

   щодо Вашого питання, в АППАУ ми не робимо різниці між “еко” та “система” – це питання визначень та термінів. “Еко” просто підкреслює характер “живої” та збалансованої системи, що маю внутрішню здатність до змін та розвитку. Щодо Ваших відповідей – ну “так”, це очевидно. На жаль.

   • алекс
    Відповіcти
    Опубліковано13:53,01.03.2019

    якщо відповіді очевидні, то й питання зайві 🙂

Коментувати

Коментар
ім’я
Email
Web-cайт: