fbpx

Огляд програми «Change2twin»

Цифровий близнюк — це цифрова копія артефакту, процесу чи послуги, яка є настільки точною, що її можна використовувати як основу для прийняття рішень. Цифрова копія та фізичний світ часто пов’язані потоками даних. У Change2Twin ми розглядаємо цифрових близнюків артефактів, процесів і послуг, пов’язаних із виробництвом.

Термін «цифровий близнюк (digital twin)» є доволі еластичним і зазвичай під ним розуміється цифрова копія фізичного об’єкту, яка функціонує на основі даних, отриманих в реальному часі від того ж самого фізичного об’єкта та іншої інформації і призначена для поліпшення характеристик функціонування того ж самого фізичного об’єкту. Один з ресурсів визначає Digital Twin, як «використання цифрової копії фізичної системи для оптимізації в режимі реального часу». За іншим визначенням: «цифровий близнюк – це технологія моделювання в реальному часі конкретного об’єкта чи процесу з реального життя та подальшого прогнозування його поведінки». Можна створити цифрового близнюка пристрою, автомобілю, технологічного процесу, виробництва, фабрики, навчального закладу, міста (наприклад, у 2030 очікується створення цифрового двійника Токіо) або навіть держави (наприклад, Інститут науки і технологій Люксембургу (Luxembourg Institute of Science and Technology, LIST) працює над створенням цифрового близнюка Люксембургу – A Nationwide Digital Twin for Luxembourg), який має стати першою в світі загальнонаціональною платформою). Такий цифровий близнюк зробить Люксембург центром передового досвіду з точки зору цифрового розвитку.

Деякі джерела оцінюють темпи зростання ринку цифрових близнюків у 40% щорічно. Сфера і способи застосування цифрових близнюків теж практично не обмежено. Наприклад, за результатами передавання до цифрового близнюка автомобіля даних щодо поточної експлуатації оригіналу (онлайн або офлайн), цифровий близнюк може спрогнозувати, зокрема, рекомендований термін технічного обслуговування або заміни конструктивних елементів автомобіля з огляду на безпеку водія та пасажирів – подібну технологію використовує компанія Porsche.

В Change2Twin наведено, зокрема, приклад застосування технології «Digital Twin» компанією Robopac, яка є одним із семи брендів Aetna Group, світового лідера в секторі упаковки, що спеціалізується на кінцевих рішеннях. Robopac виробляє машини для обгортання еластичною плівкою. Метою пілотного проєкту є створення та перевірка віртуальної симуляції фізичної поведінки загорнутого піддона, а потім використання його як основного механізму для цифрового близнюка. Ця модель використовуватиметься клієнтами машин Robopac під час процесу обгортання: цифровий близнюк моделюватиме механічну поведінку піддону за реалістичних умов навантаження, щоб оптимізувати кількість обгорткової плівки, дозволяючи замовнику зменшити шкідливий вплив на довкілля відповідно до цілей Європейської зеленої угоди. Завдяки такому підходу цифровий близнюк є віртуальною моделлю, керованою математичними співвідношеннями, які транслюють реальну поведінку у віртуальний світ, тоді як реальне транспортування, яке відбувається в реальному світі на вантажівках, поїздах, кораблях і літаках, є явище, яке цифровий близнюк намагається імітувати. Перевірка між двома розробками за допомогою фізичного близнюка, якого представлено платформами руху з одним, двома або шістьма ступенями свободи, що відтворюють напруги та деформації явищ реального світу, дозволяючи науковим дослідженням транспонувати з реального виміру (реальний транспорт) у лабораторний вимір (фізичного близнюка), а потім у цифрового близнюка (віртуалізація).

Процедура оцінки

Перша основна передумова визначення цифрового близнюка в Change2Twin полягає в тому, що воно відповідає меті (настільки точно, що може бути основою для прийняття рішень). Інша основна передумова полягає в тому, що технології, дані, моделі тощо можна повторно використовувати не лише для однієї, а для багатьох цілей. Для цього потрібні сумісні частини та цифрові платформи, які можуть працювати разом з іншими рішеннями та придатні для повторного використання на різних етапах життєвого циклу продукту.

Іншим аспектом придатності для цілей є кількість деталей цифрового близнюка. Близнюку не обов’язково завжди охоплювати всі аспекти або бути повністю фізично правильним, щоб служити своїй меті. Насправді може бути кілька близнюків, які працюють разом, щоб створити відповідність меті. Один близнюк на основі фізики та моделей домену, інший на основі даних, статистики чи машинного навчання. Мета визначає, «скільки» близнюка потрібно у фізиці чи підходах, які більше керуються даними. Фізичне моделювання може вимагати занадто багато ресурсів (процесор/час), щоб бути здійсненним, моделі з підтримкою штучного інтелекту можна динамічно визначати за допомогою автоматичного налаштування параметрів для створення життєздатних рішень для близнюків.

Для розв’язання проблеми цифрових перетворень і цифрових інновацій надзвичайно важливо використовувати відкриті, міжнародні та загальнодоступні стандарти, як-от ISO 10303. Це також підтримає МСП за допомогою послуг із впровадження нових технологій для:

  • підвищення взаємосумісності інформаційних технологій за допомогою рішень для обміну та спільного використання даних;
  • загальні уявлення про інформацію в масштабах підприємства, які розглядаються рішеннями для інтеграції даних;
  • застарілість інформаційних технологій, що вирішується рішеннями для архівування даних;
  • свобода від блокування постачальника, що вирішується рішенням відкритих даних.

Change2Twin базуватиметься, зокрема на ISO 10303, для інтеграції CAD, CAE/Simulations, PLM та даних датчиків (IoT), а також для зберігання даних для додатків AI/ML. Change2Twin підтримає МСП, щоб представити свої моделі та запустити їх у роботу з даними датчиків.

Ваучер оцінки є одним із двох фінансових інструментів, які Change2Twin пропонує виробничим МСП для підвищення рівня діджиталізації з метою створення та розгортання цифрового близнюка. Це безповоротний грант, який надається на конкурсній основі та становить до 10 000 євро. Ваучер на оцінку покриває витрати на поглиблений аналіз рівня діджиталізації компанії та її готовності до впровадження цифрового близнюка. Аналіз доповнено трьома рецептами створення та розгортання цифрового близнюка відповідно до потреб МСП. Отриманий рецепт може бути використаний як основа для подання заявки на другий фінансовий інструмент – Ваучер на розміщення.

Аналіз і рецепти відповідають методології Change2Twin і проводяться сертифікованими центрами цифрових інновацій (DIH). МСП, які виграють ваучер оцінки, пропонується вибрати один такий DIH для співпраці.

Процедура розрахована на 4-5 робочих днів, але може відрізнятися в кожному конкретному випадку. Бажано, щоб оцінка проходила особисто на території компанії. Представник(и) DIH використовує стандартизовані анкети, розроблені для цієї мети Change2Twin. Результати оцінювання підсумовуються у звіті, який буде передано Change2Twin для остаточного розгляду. МСП отримує грант після того, як звіт було схвалено Change2Twin, і може оплатити DIH його консультаційні послуги.

Першим кроком у процедурі оцінки буде визначення ситуації та бачення вашої компанії з точки зору діджиталізації. Щоб оцінити стан і плани будь-якої компанії, рекомендується, щоб представники DIH і компанії зустрілися в приміщенні компанії. Це дозволить консультанту DIH побачити рівень впровадження технологій у компанії та отримати враження про спосіб роботи та культуру компанії.

Процедура відповідає методології Change2Twin, розробленій TNO/ESI, і керується консультантом DIH. Висновки фіксуються в спеціальній анкеті. DIH заздалегідь надішле вам підготовчий документ.

Перша мета — чітко пояснити, чому ваша компанія розглядає можливість діджиталізації, створення цифрового близнюка. Чи є цифровий близнюк правильним рішенням для вас чи вам справді потрібне інше рішення діджиталізації? Цей перший етап називається оцінкою діджиталізації.

Якщо результат покаже, що створення цифрового близнюка є актуальним для вашої компанії (рівень відповідності середній або високий), ви можете перейти до другого етапу: оцінки готовності до створення цифрового близнюка.

За результатами обох етапів DIH може порадити вам щодо можливого вибору технології та створити рецепти.

Існує багато різних доступних рішень для діджиталізації, створення цифрового близнюка – лише одне з них. МСП часто зосереджені на веденні повсякденного бізнесу, і їм не вистачає часу, щоб зануритися в усі доступні варіанти. Однак, коли МСП хоче інвестувати в діджиталізацію, він повинен розуміти, яку вигоду його бізнес може отримати від цих рішень.

З цієї причини оцінка Change2Twin починається з оцінки статусу діджиталізації МСП у зв’язку з його стратегією. Для цього сертифікованим DIH спочатку потрібно зрозуміти поточну ситуацію МСП та їхні майбутні бізнес-амбіції. Ключовою вхідною інформацією для оцінки цієї інформації є KPI, які МСП хоче покращити в майбутньому. Потім оцінка пов’язує потреби бізнесу з найбільш відповідними цифровими трансформаціями та вказує на актуальність створення цифрового близнюка як конкретного рішення для досягнення бізнес-амбіцій.

Якщо релевантність виглядає середньою або високою, МСП рекомендується продовжити другий етап оцінки, щоб перевірити готовність бізнесу до створення цифрового близнюка.

Але якщо релевантність створення цифрового близнюка низька, МСП рекомендується спершу продовжити інші аспекти діджиталізації бізнесу. У цьому випадку DIH має допомогти МСП знайти інші, більш відповідні можливості діджиталізації.

Оцінку діджиталізації має проводити DIH під час співбесіди принаймні з однією контактною особою МСП, бажано з керівником або принаймні з кимось, хто повністю обізнаний про статус і стратегію бізнесу. Бажано цю оцінку проводити на території МСП.

Для того, щоб структурувати та керувати цим опитуванням, було створено спеціальний інструмент – Change2Twin Compass Tool. Compass Tool охоплює такі сфери, як поточний стан, майбутні амбіції, цифрова трансформація та створення цифрового близнюка.

ПРИМІТКА: Щоб дізнатися більше про Compass Tool, зверніться до документу «Визначення етапів оцінювання та вказівки». Там, у розділі 4.1, ви також знайдете (вигаданий) практичний приклад.

Після завершення першого етапу, в якому зазначено, що цифровий близнюк є актуальним для компанії, можна починати оцінку готовності до створення цифрового близнюка. Оцінка готовності призначена для отримання більш детальної інформації про готовність МСП до конкретної мети створення цифрового близнюка, яка була визначена на першому етапі.

Для цієї частини оцінювання необхідна ще одна сесія з DIH та МСП. Тут може бути корисним присутність більш технічно досвідченого члена МСП.

На цьому етапі інший інструмент використовується для скерування дискусії між DIH та МСП – Change2Twin Readiness Tool. Інструмент використовує «метод 7 кроків» ESI/TNO для виявлення прогалин у готовності між поточним статусом і амбіціями компанії щодо найбільш відповідної мети створення цифрового близнюка.

ПРИМІТКА: Для отримання додаткової інформації про інструмент готовності до Digital Twinning, будь ласка, зверніться до документу «Визначення етапів оцінювання та рекомендацій». Тут, у розділі 5.1, ви також знайдете (вигаданий) практичний приклад.

На основі результатів обох інструментів DIH може надати консультації МСП щодо вибору технології та створити рецепти. Тут також знаходяться інструменти оцінювання та посилання на ринок Change2Twin. В ідеалі потік, який відчуває МСП, виглядає таким чином:

МСП має загальне уявлення, а за допомогою інструменту оцінки МСП отримує структурований огляд свого «поточного стану» та бажаного результату. На основі цього результату DIH може порадити рецепти, які приведуть МСП до бажаного результату. Інгредієнти цього рецепту — це технології та послуги, необхідні для досягнення бажаного стану. Потім МСП може перейти на ринок Change2Twin, де доступні ці сприятливі технології та послуги.

Коли ви завершите всі етапи оцінювання, DIH підготує звіт і надішле його вам на затвердження. Цей документ міститиме ваш звіт про оцінку та рецепти створення цифрового близнюка. Уважно прочитайте документ і схваліть його або надішліть назад до DIH, якщо у вас є коментарі. Цей документ також служить вашим остаточним звітом, тому його потрібно надіслати в Change2Twin для затвердження. Ви отримаєте надану суму, коли Change2Twin прийме ваш остаточний звіт. На цьому етапі ви повинні будете заплатити DIH за їхні послуги.

Звіт про оцінку та рецепт надають вам цінні висновки зовнішніх експертів, а також індивідуальне рішення, готове до впровадження. Тепер ви можете почати впроваджувати рекомендації у своїй компанії. Ви також можете подати заявку на другий фінансовий інструмент Change2Twin, Ваучер на розгортання. Рецепти стануть вам основою для застосування.

Олег КОЦАР «DIH KPI»

Михайло Федак
Нет Комментариев

Sorry, the comment form is closed at this time.