fbpx

Гаряче літо, пора відпусток – й на фоні безкінечної череди різних івентів, що тривають в Києві щотижня – дещо розмивають фокус учасників ринків АСУТП-ІТ на кращих можливостях для розвитку бізнесу та інновацій в сфері промислових хайтек. А між тим, конференція 30 серпня «Розвиток кластерів ІоТ Україна – Польща» є саме такою. В цьому огляді ми розповімо більше про цю конференцію.

Отже, спочатку про цих 5 кращих  можливостей – й одночасно викликів стратегічного розвитку

 

№1 – Єднання з Польщею в розумінні можливостей росту в ЄС та в світі

Згідно даних німецьких дослідників від Roland Berger ринок ЄС в 4.0 (ІІоТ) становитиме в 2025 році 420 млрд євро, і створить додаткові 10 млн робочих місць. Згідно американських дослідників ринок промислового інтернету речей (IIoT) – в рази більший, ніж інші ІоТ ринки (побутового інтернету речей). Свіжі американські звіти також кажуть, що ринок ІІоТ – у всіх свої сегментах компонентів (сенсорів, контролерів, камер…), SCADA та MES систем,  спеціалізованого програмного забезпечення як PLM, CAE тощо,  – подвоїться до 2023 р, й становитиме 232 млрд доларів США.

Це означає беспрецедентні можливості росту та розвитку для українських розробників та інтеграторів в промислових хайтек. Адже дефіцит інновацій, талантів, готових продуктів та рішень тільки зростатиме.

Але для цього наші компанії мають вже сьогодні виробляти свої стратегії експорту та інтеграції в глобальні ланцюжки цінності. Точніше, це потрібно вже на вчора та позавчора – як це роблять сусідні країни Східної Європи. Наразі, рівень нашої інтеграції – за виключенням ІТ-сектору, – є дуже слабким.

Топ-можливості конференції 30.08: доповідь Міхала Пукача, керівника польського кластеру ІоТ на тему європейської програми ІоТ для автомобільної промисловості в рамках Horizon2020 буде яскравим прикладом до тез вище. Польські кластери та фірми вже освоїли в цьому проекті 5 млн євро! Для порівняння – найбільший український проект в сфері ІТ- Н2020 сягає заледве трохи більше 1 млн євро.  Водночас, польські партнери повністю відкриті до співпраці з українськими партнерами.  Міхал Пукач виношує також ідеї про створення україно-польського міждержавного кластеру, що може бути основою східноєвропейського партенрства. Адже світ давно ділиться на блоки – й маленьким країнам (а Україна на глобальній технологічній мапі є саме такою) дуже важко вибрати своє позиціонування.

Не менш цікавим буде доповідь та спілкування з президентом ІСТ кластерів Литви Маріусом Парешчюс – він розкаже про свій досвід та про можливості співпраці з боку Литви.

 

№2 – Вихід на професійні стандарти в визначенні, розумінні стану та в розвитку кластерів

Кластерна тема – одна з найактуальніших та найболючіших для Українських хайтек на даному етапі розвитку. «Найактуальніша» – оскільки, безумовно це сьогодні мейнстрим на всіх розвинутих ринках – саме в кластерні структури спрямуються головні зусилля державотворців та інвесторів, саме тут народжуються інновації, саме тут є найбільший ріст.

«Найболючіша» – оскільки справжніх кластерів в Україні дуже мало, й на фоні цього світового мейнстриму рівень спотворення самого поняття “кластери” досяг в нас небачених масштабів.

Як інакше можна назвати ситуацію, коли група програмістів рядового райцентру називає себе «ІТ-кластер» й виступає на європейському мітингу в Києві, а кластери як «Мехатроніка» чи «Дніпровський космічний»– на ньому відсутні? І все це відбувається з подачі та за участю центральних державних органів. Як назвати цю “мейнстримну” ситуацію, коли в країні немає жодного централізованого ресурсу, який би давав правдиву та достовірну інформацію “хто є хто” серед кластерів різних типів?

Дискурсу “що таке кластери – і чому вони в такому занепаді в Україні в промислових хайтек” – взагалі немає на високому рівні в державі.

Звісно професійна спільнота не може на це не реагувати – й тим більше, коли в нашому проекті з Польщею поняття «кластер» є основою співпраці та розвитку в ІоТ.

Топ-можливості конференції 30.08: найвагомішою можливістю зрозуміти «де ми» та «куди потрібно рухатись» будуть виступи та дискусії експертів – як окремі, так і в рамках окремої секції про кластери. «Планку» та напрямок – поставить Маріус Парешчюс з Литви, – в звичному для себе, дещо провокативному стилі він запитає представників української кластерної спільноти – «невже те, що ви створюєте є дійсно кластерами?». Власні відповіді Маріуса будуть стосуватись як прикладів в литовському кластерному русі, але також пояснення щодо європейських стандартів. Адже класифікація кластерів, їх сертифікація відносно рівня розвитку, відповідні критерії тощо – давно прийняті в ЄС. Можливо, це і буде першим кроком до нашого прогресу в цій сфері. Бо дуже вже виглядає на те, що окремі наші учасники ще й досі «винаходять велосипед». Не менш цікавими будуть виступи наших експертів та практиків кластерного розвитку- Євгена Рокицького (Дніпровський космічний), Михайла Крикунова (ClustUA), Наталії Веремеєвої (Kyiv IT-cluster), а також колег з Польщі.

 

№3 – Чітке розмежування ІІоТ та ІоТ

Дискусія про відмінності між ІоТ та ІІоТ розпочалась в Індустрії 4.0 в рамках конкурсу 4.0 минулого року. Вже тоді ми звернули увагу, що розробники ІоТ – в тому числі ті, які входять в промислові сегменті часто ігнорують вимоги промислових застосувань, які значно жорсткіші, ніж в побутових сегментах. Й мова не тільки про вимоги по кібер-безпеці, але й про такі «банальні» речі як сумісність з існуючими промисловими стандартами комунікацій, інстальованим парком, вимогами до обслуговування тощо. Натомість, у розробників архітектур ІІоТ є свої питання – як можливості по інтеграції в хмарні платформи PaaS, – й саме тут, в Україні. Все це дуже «сиро» в нас – ще дуже мало справжніх кейсів і тому їх демонстрація, виступи провідних фірм на цій конференції є дуже очікуваними.

Топ-можливості конференції 30.08: наші очікування стосуються цілого ряду виступів, де спікери мають чітко окреслити рамки (межі) застосувань ІоТ в їх практичних реалізаціях тут, в Україні. Окремо виділимо виступ представника ДТЕК – представлення програми акселерації найбільшого енергетично-промислового холдинга України є знаковим, оскільки містить ряд елементів цифрової трансформації й включає вже чимало бізнес-кейсів з ІІоТ. Разом – це є кращий стимул для наших розробників.

зустріч членів АППАУ з ДТЕК 31.07 дуже яскраво показала 2 моменти, дотичні до конференції 30.08 – 1) більшість розробників вже пропонують ІІоТ рішення, 2) чітких та консолідованих критеріїв селекції та кваліфікації (ІІоТ, предиктивна аналітика тощо) немає з обох сторін.

 

№4 – Огляди кращих інноваторів по обох сегментам

Питання глибшої та кращої сегментації, розуміння відмінностей тощо – типові для інноваційних ринків та нових технологій. І перший практичний крок до цього розуміння – це бачити на прикладах «що вже є та які результати» в тому чи іншому сегменті.

Топ-можливості конференції 30.08:  сегменти ІоТ та ІІоТ будуть представлені кращими представниками з України. Ми очікуємо представлення таких фірм

  • ІоТ – Fractal Tools, Drone.ua, IoT Ukraine, Evergreen
  • IIoT – Phoenix Contact, ALIOT (ХАІ), КПІ, Артезія, АППАУ

По результатам цих виступів для звіту конференції будуть допрацьовані аналітичні огляди та лендскейпи по обом країнам проекту. Це стане вагомим доробком – інструментом як для україно-польської співпраці, так і для просування українських фірм в інших експортних програмах.

 

№5 – Гуртування професійної спільноти та експертів навколо спільних викликів

Ну і зрештою, те що вже традиційно відбувається на конференціях АППАУ, не буде виключенням і на цій. Мова про консолідацію справжніх експертів навколо справжніх викликів. Питання – виклики, що зазначені вище потребують глибокої технологічної експертизи, розуміння ринку технологій, позицій України на глобальній арені. Приймати й відповідати на них поодинці неможливо. Тому й цього разу ми будемо обговорювати та приймати рішення по цілому ряду питань разом. Допомога польських та литовських колег буде більш, ніж суттєвою – адже мова не тільки про поради та розділення досвіду – але й про залучення українських фірм до нових міжнародних проектів.

**********

Тому ця конференція – must be для професіоналів технологічного розвитку в ІоТ-ІІоТ (4.0), але також для всіх консультантів, агентств, а також урядових чиновників, що спеціалізуються в кластерному розвитку. Врахуємо також, що очікування та контекст, описані вище – як правило, завжди поступаються дійсності:

по нашому досвіду, експертна спільнота продукує значно більш багатий та різноманітний контент на таких конференціях.

І в цьому її сила. Додаткове свідчення зростання зрілості розробників дає також свіжий аналітичний звіт “Стан ІоТ в Україні“, що буквально на днях вийшов в рамках проекту. Один з інсайтів цього звіту – в рамках екосистеми промислових хайтек видно наростаючий розрив між гравцями екосистеми в області співпраці. Очевидно, що про це ми теж будемо говорити 30.08. Принципи та розвинуті мехнізми співпраці (коллаборації) є основою та принциповою відмінністю в епоху 4-ої промислової, і це стосується як “розумних людей”, так і “розумних машин”.

А переглянути програму конференції та зареєструватись можна за цим посиланням.

 

 

 

Олександр Юрчак
Нет Комментариев

Коментувати

Коментар
ім’я
Email
Web-cайт: