fbpx

Нова Рада 4.0 – завдання комітету «маркетинг та піар»

В новій Раді 4.0, що створена в березні, вже визначені спільні завдання на 2018. Тепер спробуємо деталізувати ключові завдання та ініціативи по напрямкам. Почнемо з маркетингу й піар. Як людині, що найбільше була причетна до цього напрямку в АППАУ та русі 4.0, мені це найлегше і я задоволенням передаю таким чином естафету, ряд активностей та напрацювань колегам, що тільки залучаються до нової структури. Не претендую на повну об’єктивність чи максимальну повноту інформації про стан всього руху – тобто всіх учасників спільноти, – але буду говорити про найбільш очевидні з власного досвіду речі.

 

Піар та маркетинг руху 4.0 в контексті головних викликів

 

Піар та маркетинг в кожній організації мають підпорядковуватись цілям вищого рівня, які в свою чергу диктуються стратегічними викликами. Виклики руху 4.0 неодноразово озвучувались нами на протязі останніх 2х років. Для тих, хто знайомиться вперше – можна поглянути на виклики-завдання  нової Ради та на виклики по категоріям гравців на 2018. Якщо коротко їх резюмувати до тих 3-х найголовніших, що стосуються напрямку піару та маркетингу з одного боку промислових підприємств, а з іншого – інноваторів 4.0,  то отримаємо наступний перелік:

 • Як залучати технічних директорів та перших осіб промисловців (включно з ОЕМ) до аженди 4.0.
 • Як розширювати та прискорювати розвиток інноваторів 4.0 по всім категоріям.
 • Як разом протистояти головним загрозам – перш за все, витоку кадрів в ІТ та закордон.

 

Ці виклики стосуються директорів маркетингу та піару всіх наших головних стейкхолдерів – промислових підприємств, машинобудівників та інжинірингових компаній, а також великих вендорів з промислових хайтек. Ключова особливість всіх цих категорія полягає в тому, що найбільш сильною функцією цих категорій є PR, включно з Marcom (Marketing communications). Функція Business Development тяжіє більше до продажів й присутня де-факто тільки в компаній в ІТ-галузі.

 

Функція Product Marketing, де-факто, відсутня й досі в більшості вітчизняних компаній, і є дуже слабкою навіть в філіях західних брендів. Як результат, – піаритись сьогодні навчились всі. А от розробляти та запускати на ринок справжні інновації – з цим біда.

В ІТ-галузі всі ці 3 функції достатньо збалансовані й інтегровані по спільним KPI – саме тому, вони мають на порядок кращі показники як інновацій, так і синхронізації з глобальним світом.

 

Характерними також для промисловців є високі кросс-функціональні барьєри. В будь-якій організації де більше 100 чоловік – між 3-ма вказаними функціями виростають високі стіни, на подолання яких потім менеджмент витрачає масу зусиль. І де немає чогось спільного (‘?’ на рис вище). Ця ознака – і якщо розширювати, то й по всьому підприємству, – є характерною для культур 2.0. І саме вона вважається головним бар’єром у нашому русі 4.0 – це результати чисельних дискусій та опитувань, починаючи з 2016 року.

 

Кейс Interpipe

 

Знову ж – я далекий від того, щоб узагальнювати. Більше того, в русі 4.0 є яскраві приклади яким чином саме PR/Marcom стає лідером для ініціатив 4.0 і залучає інші функції. Мова про Interpipe. Те, що та як роблять Дмитро Кисилевський (директор PR) та Люся Новак (заступник) – може бути прикладом для багатьох інших учасників нашого руху. Тут коротко зазначимо тільки головні ініціативи:

 • Проведення щорічного TechFest – фестивалю технічної та інженерної культури, покликаного популяризувати інженерні та робітничі професії для промислових секторів
 • Надання своїх площ для проведення конференції «Індустрія 4.0 в промисловості»
 • Активна участь в роботі комітету ВР по промисловій політиці
 • Підтримка Київського Міжнародного Економічного Форуму (на якому весь час підіймаються питання промислових політик та стратегій, включно з Індустрією 4.0)
 • Періодичні спроби залучення та розвитку власного продуктового маркетингу, а також часта модерація в «ламанні стін» між департаментами.

 

Пункт 1-й увійшов в білу книгу B2B Ray «Релевантність комунікацій та контенту – ЯК?» й був відзначений серед переможців 3-ьої конференції по контент-маркетингу в В2В в 2017.

 

Що для нас в русі 4.0 говорить цей кейс?

 

Все дуже просто.

3-5 подібних команд і разом ми можемо докорінно розвернути як внутрішні, так і зовнішні медійні дискурси, й таким чином, набагато сильніше впливати на всіх стейхолдерів (вкл з СЕО) в розвитку 4.0.

Другий урок кейсу для всіх промисловців, але перш за все, для  технічних директорів підприємств полягає в тому, що PR-директорам вдається набагато швидше й простіше вирішувати цілий ряд речей, що пов’язані з «інфраструктурними» ініціативами – як Хакатони, навчання персоналу, круглі столи та семінари, приєднання до нових ініціатив нашого руху тощо.

 

Цю свою сильну сторону мають усвідомлювати й самі директори PR/Marcom – адже наші спроби залучати відділи АСУТП чи ІТ промислових підприємств до завдань середньострокового розвитку, як правило, показують величезну інертність й часто невдалі.

 

Очікування та пропозиції щодо спільних ініціатив – до кураторів груп в новій Раді

 

Отже, якщо приймати подібний стан речей за «де-факто» для більшості промисловців, то що та як можуть робити наші директори PR/Marcom, і також BusDev та ProductMarketing (там де вони існують та справжні)?

 

Мої 5 головних пропозицій наступні:

 1. Організація конференцій, Хакатонів та конкурсів 4.0 в на своїх площадках. Ці речі є №1 по ефективності щодо проникнення культури співпраці, а також нових технологій. АППАУ та нова Рада 4.0 мають вже великий досвід й легко можуть залучати команди підрядників та інноваторів з ринку. Від промисловців важливо – а) надати відповідні умови для проведення (крім Інтерпайп, в свій час такі речі в 2015-16 рр. робив АМКР), б) залучати максимально свої технічні команди.Це завдання – перш за все, до блоку «Конкурси 4.0» (рис. нижче), яке очолює АППАУ.
 2. Організація лікнепу для перших осіб – серія коротких роликів, спеціальні репортажі та публікації, розраховані саме на перших осіб підприємств необхідні сьогодні в русі 4.0 для залучення перших осіб. Без них – не стартують ніякі зміни. Ми можемо разом створювати подібні інструменти в русі 4.0.Великі надії в цьому покладаємо на групу Дмитра Кисилевського – вона тільки формується.
 3. Залучення та допомога технічним командам створювати та масштабувати детальні кейсстаді та use-case – 2 ключові інструменти, що так необхідні сьогодні всім інноваторам 4.0 в Україні для того, щоб прискорювати перехід на техно 4.0. Кейс-стаді – це радше про вже реалізовані історії (див. 1-й кейс від IT-Enterpise та ПАТ «ФЕД»). Use-case – це описання технічного завдання на можливі інноваційні рішення (приклад тут). Подібні речі – й релевантні до наших підприємств, – де-факто відсутні в Україні.Це завдання – до блоку «Загальний маркетинг», як поки що під повним управлінням АППАУ.
 4. Координація та створення спільних PR-програм та проектів в зміні медійного балансу – з тотального вихваляння ІТ та Агро, він має бути набагато більш зміщений на промислові хайтек сегменти, а також промислові та переробні виробництва. При цьому – акценти мають бути зміщені з суцільного негативу – на успішні історії яких, насправді, не так вже й мало в наших промислових сегментах.Це завдання – на стику 2-х блоків де мають бути зібрані наші кращі фахівці по PR – Marcom & GR.
 5. Широка кооперація в експортних програмах – в той час, як АППАУ тільки починає свою експортну програму для інжинірингових компаній та інтеграторів, чимало великих компаній мають вже встановлені офіси та мережі агентів закордоном. Кооперація в спільних заходах могла значно спростити та прискорити завдання як по покращенню іміджу України, так і в виводі нових українських компаній на зарубіжні ринки.Куратора тут поки немає – шукаємо.

Окремо варто акцентувати на завданні «протидії ІТ-галузі» на своїй кадровій території з одночасним збільшенням власної активності. Це спільне завдання зі всіма кураторами напрямку як всередині комітету «Маркетинг», такі іншого – «Кадри та робота з молоддю».  Активність ІТ-галузі в наборі персоналу не знає меж. Сьогодні вони перехоплюють лідерство та вплив по всім головним технічним університетам країни й проникають в шкільну освіту. Вся Україна захоплюється нашими ІТ-шниками. Але з іншого боку, сьогодні ряд кафедр та інженерних спеціальностей (механіка, електрика, автоматизація, гідравліка и т.п. і т.д.) під загрозою закриття. Тому, визнаючи лідерство ІТ – як технологічне, так в бізнес-практиках, потрібно все-ж захищати власну територію.

«Битва за таланти» в Україні триває вже давно – біда промисловців в тому, що більшість з них навіть не усвідомлюють як швидко вимивається галузевий інженерний потенціал, – й особливо молодих людей.

Спільна активність по розвитку мережі Центрів 4.0, що вже започаткувала АППАУ – є конкретним напрямком консолідації спільних зусиль в цьому напрямку. Консолідація з власними відділами HR по значному покращенні кадрових політик – є іншим важливим напрямком дій, – щоправда це вже виходить за рамки комітету «Маркетинг та PR».

Досить складним видається блок «Аналітика». Перелік завдань в ньому досить великий – від загально-економічних досліджень по стану цільових секторів та галузей, – й до предметного розгляду продуктових сегментів в області 4.0. Куратора тут теж поки немає.

Важливим в комітеті є також робота GR (Government Relationship) – розвиток відносин з урядовими структурами та Лобіювання на верхніх ешелонах влади. Наразі її успішно виконує Денис Базилевич (Медіа-хаб 4.0), тому в перелік пріоритетних завдань, де потрібна першочергова консолідація та залучення нових експертів, я поки що її не включаю – все йде вже досить активно.

Діяльність Дениса, власне, вже може бути сформована як приклад для інших колег. Системне вибудовування відносин GR, цілий ряд заходів проведених разом з іншими колегами та з залученням впливових інституцій, створення 1-ої версії глосарію 4.0, проведення 1-го EU industry day в лютому – це далеко не повний перелік того, що вже зроблено.

Що ви отримуєте натомість як куратори та експерти груп? На мій погляд, є 3 головні переваги

 • Ми зрештою вирівнюємо (між собою – тобто, в спільнотах В2В та 4.0), розвиваємо та підіймає на рівень кращих світових практик професійні стандарти В2В маркетингу та піару. Відповідно, кожен фахівець, залучений до цього зростає сам професійно.
 • Кожне підприємство, що представляє фахівець отримує нові можливості росту в своїй галузі чи секторі діяльності.
 • Зрештою, разом ми відкриваємо нові горизонти та можливості, які не під силу поодинці. Один з кращих прикладів в цьому – як конкурс 4.0, – вже добре відомий в нашій спільноті.

До цього варто додати, також вирівнювання всередині організацій – функції PR, Marcom, BusDev та Product Marketing зможуть працювати злагоджено й більш інтегровано.

Ваші зустрічні пропозиції – пишіть мені на е-адресу yuchak.alexandre@gmail.com. Зверніть увагу також, що кожна з груп, представлених по напрямку «Маркетинг та PR» може вміщувати необмежене коло експертів, а 2 групи поки не мають свої кураторів. Тому, будь-ласка  – бажаючі приєднуйтесь!

Засідання маркетингового комітету нової Ради відбудеться в травні, – дату повідомимо.

Координатор руху 4.0 Юрчак Олександр

Руслан Вербовий
Нет Комментариев

Коментувати

Коментар
ім’я
Email
Web-cайт: