fbpx

Як рухаються в сторону 4.0 колишні сусіди по СНД – Казахстан

В минулому огляді стратегій 4.0 було розглянуто рух європейських країн до Індустрії 4.0. Може скластись враження, що мова тільки про розвинуті країни. В наступних оглядах ми будемо давати аналітику по іншим країнам, в тому числі по тим, які перебували в стані нижчого промислового розвитку, ніж Україна та по нашим сусідам. В цьому огляді – Казахська державна програма розвитку 4.0.

 

Загальні підходи

Серед 2-х напрямків розробки стратегій «зверху-вниз» та «знизу-вверх», казахська програма є яскравим відображенням 1-го. Власне, – як і більшість реформ в Казахстані, та інших азійських країнах, сильна держава є головним рушієм розвитку.

Державна програма розвитку 4.0 входить в перелік програма загальнонаціональної програми довгострокового розвитку «Стратегія 2050» та в програму цифровізації країни. Відповідальним в уряді країни за цю програму є Міністерство по інвестиціям та розвитку Республіки Казахстан (МІР РК). Конкретні заходи по переходу на 4.0 почали плануватись в 2017 році й тривають до цього часу. До розробки стратегії були залучені фахівці з Швеції, а також Інститут Фраунхофера з Німеччини. Загальний вклад Індустрії 4.0 в ріст ВВП оцінюєтся в 1,5% щорічно. Для цього уряд планує середньострокову програму переходу. Зокрема, в 2017-18 роках передбачався відбір 7 нових об’єктів під будівництво «модельних заводів майбутнього». Також в рамках цього періоду уряд провів наступні заходи

 • Опитування підприємств щодо їх готовності до 4.0.
 • Відбір проектів модернізації чи будівництва з елементами 4.0 (з 51 вибрані 24).
 • Разом з експертами Світового банку розпочалась розробка Стратегії інновацій.
 • Розроблений план експорту, де є акцент на високомаржинальній продукції.
 • Створена система підтримки експорту за принципом «єдиного вікна». Більше 300 підприємств отримали таку підтримку в цей період.

Згідно іншому джерелу, вже впроваджується 14 проектів загальною вартістю 140 млрд тенге (близько 380 млн доларів).

Що стосується промислової політики, Казахстан впроваджує 38 промислових зон: 22 з них вже функціонує, 7 будуються, 9 знаходяться на етапі реалізації (розробка ТЕО, проведення держ. експертизи тощо). Всього в цих зонах діє 112 проектів, створено більше 5 тис робочих місць. В нові 219 проектів буде залучено більше 2 млрд доларів й створено 17 тис робочих місць.

 

Готовність підприємств

Дані опитування, що проведено фахівцями МІР РК та Казахського інституту розвитку промисловості (й за участю німецьких фахівців)є цікавими й для українських підприємств

 • 80% підприємств переробної промисловості можна віднести до 2.0 – це напів-автоматизовані виробництва.
 • Тільки 3% можна віднести до 3.0 – тобто тут є високий рівень автоматизації.
 • В передовому гірничо-рудному секторі країни ситуація дещо краща – тут 60% можна віднести до 2.0, й 20% до 3.0.

Крім гірничо-рудних підприємств, в якості «найбільш готових» до 4.0 фахівці відмічають фармацевтичні підприємства – там вже є високий рівень культури та стандартів виробництва.

В цьому інтерв’ю Сабіт Суханов, керівник компанії “Communication Kazakhstan” досить вдало описує рівень та підходи до переходу на 4.0. «Підприємства вже готові до простих рішень «на переході» – як системи моніторингу, інтеграція даних по ланцюжку цінності тощо. Період впровадження та окупності – до 3 років максимум. Натомість, складні технології як штучний інтелект тощо прийдуть через 5-10 років», – каже Сабіт.

 

Інші бар’єри в реалізації технологій 4.0 

З цього інтервью також слідує, що експерти тверезо оцінюють всі аспекти переходу. Зокрема, Сабіт Суханов говорить про 4 компоненти Індустрії 4.0 –

 1. базова автоматизація (3.0)
 2. інша (сучасна) виробнича культура підприємства
 3. технології 4.0
 4. цифрова інфраструктура

Всі ці елементи взаємоповязані, якщо хоча б 1 з них випадає – не буде переходу на 4.0

 

Міністр МІР РК Женіс Касимбеков в якості бар’єрів також посилається на проведене опитування й каже, що головними є наразі

 • недостатнє розуміння бізнесом економічних вигод від цифровізації
 • слабкий рівень вітчизняних розробок та компетенцій
 • нестача кваліфікованого ресурсу
 • інфраструктурні обмеження

 

Міністр зазначає також високий дефіцит пропозицій та компаній, що пропонують послуги в цій сфері.

 

Свіже відео демонструє останні новини з Індустрії 4.0 в Казахстані

Примітка: цікаво, що інтерв’ю казахському телебаченню дає Сергій Детюк, СІО українського холдингу “Метінвест”. «Метінвест» проводить в Україні масштабні проекти модернізації та автоматизації виробництв.  

Згідно огляд WEF 2018, Казахстан ввійшов в перелік 43 країн, які стоять на черзі до 4-ої промислової ще в 2016 році. Україна в цьому огляді не згадується.

Подібні публікації

В наступному огляді – Російська Федерація. Якщо вас цікавить регулярне інформування по стратегіям 4.0 в світі та в Україні, підписуйтесь на спец. розсилку 

Михайло Федак
Нет Комментариев

Коментувати

Коментар
ім’я
Email
Web-cайт: