fbpx

Як рухаються в сторону 4.0 колишні сусіди по СНД – Казахстан

В минулому огляді стратегій 4.0 було розглянуто рух європейських країн до Індустрії 4.0. Може скластись враження, що мова тільки про розвинуті країни. В наступних оглядах ми будемо давати аналітику по іншим країнам, в тому числі по тим, які перебували в стані нижчого промислового розвитку, ніж Україна та по нашим сусідам. В цьому огляді – Казахська державна програма розвитку 4.0.

 

Загальні підходи

Серед 2-х напрямків розробки стратегій «зверху-вниз» та «знизу-вверх», казахська програма є яскравим відображенням 1-го. Власне, – як і більшість реформ в Казахстані, та інших азійських країнах, сильна держава є головним рушієм розвитку.

Державна програма розвитку 4.0 входить в перелік програма загальнонаціональної програми довгострокового розвитку «Стратегія 2050» та в програму цифровізації країни. Відповідальним в уряді країни за цю програму є Міністерство по інвестиціям та розвитку Республіки Казахстан (МІР РК). Конкретні заходи по переходу на 4.0 почали плануватись в 2017 році й тривають до цього часу. До розробки стратегії були залучені фахівці з Швеції, а також Інститут Фраунхофера з Німеччини. Загальний вклад Індустрії 4.0 в ріст ВВП оцінюєтся в 1,5% щорічно. Для цього уряд планує середньострокову програму переходу. Зокрема, в 2017-18 роках передбачався відбір 7 нових об’єктів під будівництво «модельних заводів майбутнього». Також в рамках цього періоду уряд провів наступні заходи

 • Опитування підприємств щодо їх готовності до 4.0.
 • Відбір проектів модернізації чи будівництва з елементами 4.0 (з 51 вибрані 24).
 • Разом з експертами Світового банку розпочалась розробка Стратегії інновацій.
 • Розроблений план експорту, де є акцент на високомаржинальній продукції.
 • Створена система підтримки експорту за принципом «єдиного вікна». Більше 300 підприємств отримали таку підтримку в цей період.

Згідно іншому джерелу, вже впроваджується 14 проектів загальною вартістю 140 млрд тенге (близько 380 млн доларів).

Що стосується промислової політики, Казахстан впроваджує 38 промислових зон: 22 з них вже функціонує, 7 будуються, 9 знаходяться на етапі реалізації (розробка ТЕО, проведення держ. експертизи тощо). Всього в цих зонах діє 112 проектів, створено більше 5 тис робочих місць. В нові 219 проектів буде залучено більше 2 млрд доларів й створено 17 тис робочих місць.

 

 

Готовність підприємств

Дані опитування, що проведено фахівцями МІР РК та Казахського інституту розвитку промисловості (й за участю німецьких фахівців)є цікавими й для українських підприємств

 • 80% підприємств переробної промисловості можна віднести до 2.0 – це напів-автоматизовані виробництва.
 • Тільки 3% можна віднести до 3.0 – тобто тут є високий рівень автоматизації.
 • В передовому гірничо-рудному секторі країни ситуація дещо краща – тут 60% можна віднести до 2.0, й 20% до 3.0.

Крім гірничо-рудних підприємств, в якості «найбільш готових» до 4.0 фахівці відмічають фармацевтичні підприємства – там вже є високий рівень культури та стандартів виробництва.

В цьому інтерв’ю Сабіт Суханов, керівник компанії “Communication Kazakhstan” досить вдало описує рівень та підходи до переходу на 4.0. «Підприємства вже готові до простих рішень «на переході» – як системи моніторингу, інтеграція даних по ланцюжку цінності тощо. Період впровадження та окупності – до 3 років максимум. Натомість, складні технології як штучний інтелект тощо прийдуть через 5-10 років», – каже Сабіт.

 

Інші бар’єри в реалізації технологій 4.0 

З цього інтервью також слідує, що експерти тверезо оцінюють всі аспекти переходу. Зокрема, Сабіт Суханов говорить про 4 компоненти Індустрії 4.0 –

 1. базова автоматизація (3.0)
 2. інша (сучасна) виробнича культура підприємства
 3. технології 4.0
 4. цифрова інфраструктура

Всі ці елементи взаємоповязані, якщо хоча б 1 з них випадає – не буде переходу на 4.0

 

Міністр МІР РК Женіс Касимбеков в якості бар’єрів також посилається на проведене опитування й каже, що головними є наразі

 • недостатнє розуміння бізнесом економічних вигод від цифровізації
 • слабкий рівень вітчизняних розробок та компетенцій
 • нестача кваліфікованого ресурсу
 • інфраструктурні обмеження

 

Міністр зазначає також високий дефіцит пропозицій та компаній, що пропонують послуги в цій сфері.

 

Свіже відео демонструє останні новини з Індустрії 4.0 в Казахстані

Примітка: цікаво, що інтерв’ю казахському телебаченню дає Сергій Детюк, СІО українського холдингу “Метінвест”. «Метінвест» проводить в Україні масштабні проекти модернізації та автоматизації виробництв.  

 

Коментарі від АППАУ

Той факт, що сильна держава є запорукою швидкого розвитку вже не обговорюється в експертних кругах – це аксіома. Слабість української держави останніх років обумовлює наше нинішнє відставання не тільки від Європи, – Білорусь, Росія та Казахстан рухаються швидше в розвитку 4.0. Зокрема, відмітимо тільки 3 ключові факти нашого відставання

 1. немає й досі жодного програмного документу який би формулював стратегічні положення розвитку Індустрії 4.0 на рівні КМУ чи ВР
 2. ініціативи руху 4.0 від 2016 року (близько 10) внесені в про-урядову програму Digital Agenda Ukraine ввійшли в постанову КМУ від січня 2018 року й підписані прем’єр міністром України. Але по нашій інформації, жоден з запланованих заходів – не виконаний.
 3. нова промислова стратегія, що розробляється в МЕРТ включає чимало елементів розвитку Індустрії 4.0. Але вона й досі не затверджена та не прийнята. Відповідно – є дуже мало шансів, що хоча б якийсь з елементів цього плану буде забюджетований на 2019 рік.

Повільність української влади в області навіть очевидних та простих дій спричинює нашу повну відсутність в будь-яких рейтингах 4.0, що робить Всесвітній економічний форум чи інші інституції. До речі, Казахстан ввійшов в перелік 43 країн, які стоять на черзі до 4-ої промислової ще в 2016 році. А нас просто немає. Просто, така собі “біла пляма” на карті Європи.

Причиною є те, що уряд робить чергові заяви, але майже нічого не робить для їх практичної реалізації. Тема 4.0 має в Україні стійку тенденцію до пустого піару. В русі 4.0 ми розглядаємо ризик чергового «забалтывания» та розмивання цієї супер-важливої теми для розвитку країни, як загрози №1 для всіх промислових хайтек сегментів.

Єдина наша поточна надія – на співпрацю в рамках High Tech Office Ukraine та окремими департаментами МЕРТ та МОН. Але

якщо протягом вересня не вдастся проштовхнути хоча б 2-3 проекти (з 2 десятків, що напрацьовані «знизу»), це буде означати чергові похорони чергових надій.

Зазначимо, що більшість проектів є класичними для 4.0, що вже реалізовані в тому Казахстані – це і аудит – опитування індустрій, це розробка дорожніх карт цифровізації, це масова «ІТ-фікація» (цифровий лікнеп), створення технопарків,  розробка стимулів для інноваторів тощо. Багато з цих проектів АППАУ робить вже частково власними силами. Зокрема, див як приклади оцінки поточного стану наші аналітичні звіти по готовності машинобудування та регіональних політик.

З інших хороших новин – це акселераційна програма ДТЕК, що запускається цього місяця. З нетерпінням чекаємо грудня, щоб побачити її результати. Очевидно, що й іншим великим та середнім підприємства варто включати свої програми цифровізації. Водночас, ми закликаємо це робити більш системно – починаючи з побудови дорожніх карт DX. Як це планується в тому ж Казахстані та інших країнах. По нашим даним, жодне пром. підприємство в Україні немає таких стратегій розвитку. Це породжує ряд міфів та невірних підходів.

Повертаючись до аналітики по Казахстану, очевидно, це цей ринок та зазначена можливість по дефіциту пропозицій є чітким маркером для українських інноваторів 4.0. Чому б не спробувати зробити спільну конференцію там наших інноваторів 4.0? Кого цікавить, дайте знатись – надішліть нам запит на info@appau.org.ua. Попередні наші контакти з казахськими партнерами показують великий інтерес до українських пропозицій.

 

В наступному огляді – Російська Федерація. Якщо вас цікавить регулярне інформування по стратегіям 4.0 в світі та в Україні, підписуйтесь на спец. розсилку 

Михайло Федак
Нет Комментариев

Коментувати

Коментар
ім’я
Email
Web-cайт: