fbpx

Світові тенденції Індустрії 4.0 на 2021 та їх вплив на Україну

Як і кожного року, ми опрацьовуємо плани української Індустрії 4.0 виходячи з динаміки змін на світових ринках. Які ж головні тенденції та прогнози світової Індустрії 4.0, про що пишуть відомі авторитети та джерела? І як це впливатиме на наш рух Індустрії 4.0 в Україні? 

Знайти дуже ясні прогнози чи звіти по Індустрії 4.0 не просто – вони є розподіленими по десяткам джерел, блогів та окремих авторитетів. Помітна також обережність в прогнозах – цьому нас навчив 2020. І все-ж певні орієнтири загалом співпадають – й саме 2020 вніс чимало суттєвих змін в тенденції розвитку І4.0. Отже, які зміни були важливими в 2020 та які з них продовжаться в 2021?

Найчастіше в пошуку фігурує загальний звіт Hitachi про загальнопромислові тенденції в 2021. В цьому звіті фігурують такі як продовження підвищеної безпеки персоналу, подальший решоринг, невизначеність на ринку праці, й зростання частки кастемізованої продукції (аж до В2С). Як приклад останнього, ось пост вже з укрнет як Amazon планує пошив індивідуальних футболок.

Серед цифрових трендів звіт Hitachi вказує на –

 • зростання попиту на предиктивне обслуговування та ІІоТ
 • зростання частки apps в рішеннях ERP
 • все більше використання VR/AR в сервісних моделях

Американський Techrepublic посилається на Forrester й теж говорить, що COVID-19 прискорює діджиталізацію. Серед трендів примітними є

 • більш колаборативні ланцюги постачань
 • ще краща простежуваність продукції, яка має захищати імідж брендів
 • все більше розповсюдження в управлінських стратегіях компаній анти-кризових стратегій покращеної стійкості (resielence).

Тема стійкості промисловості до нових загроз звучить також в матеріалах Глобального саміту промисловості (Global Manufacturing and Industrialization Summit, GMIS) – меседж «Manufactruring must remain resielent» є одним з головних в підсумках 2020.

Проводячи паралелі з Україною, очевидно що тренд стійкості промисловості до нових ударів є актуальним й на 2021, й ясно, що мова не тільки про COVID-19.

На думку багатьох експертів вся економіка України має приготуватись до нових ударів, які можуть прийти як з внутрішньої, політичної нестабільності, так й з світових змін.

Але повернемось до технологій.

Дослідницька компанія Automation Research Corporation (АRС) з США є одним з найбільших авторитетів в світі промислової автоматизації й в матеріалах АППАУ ми часто її цитуємо. Віце-президент ARC Craig Resnick серед 10-топ трендів промислової автоматизації вказує на подальшу й ще глибшу інтеграцію ІТ та ОТ технологій, а також на домінуючий серед промисловців тренд зростання «операційної стійкості» до нових потрясінь.

«Й до COVID-19 промисловці розглядали чисельні виклики як нестабільність попиту та ринків, розриви в ланцюгах постачань й тому потреби в гнучкості, ефективності й стабільності були завжди. Але поточна пандемія зробила ці виклики ще більшими, й тому фокус на операційній стійкості виходить на рівень ключових корпоративних цілей».

Крег Реснік вказує також на кілька важливих переходів в новий стан (в new normal)

 • дистанційний контроль – керування,
 • автоматизовані процеси переходять в автономні
 • платформи edge computing стають edge automation

Цікавим є прогноз від Kevin Casey щодо домінування в 2021 тенденцій як подальшого впливу COVID-19 на зростання безконтактних технологій, спрощенні в підходах до рішень ІТ- та автоматизації та RPA (Robotic Process Automation). Інший блогер на Forbes вказує на очевидний (в умовах COVID-19) інтерес до автоматизації в області ланцюгів постачань (логістика, транспорт тощо, – supply chains) й домінування в цьому технологій 5G та блокчейну. Натомість, штучний інтелект, безпілотний транспорт, та цифрові двійники йдуть далі як «обіцяючі» (перспективні), але ще не доказані в своїй ефективності. Про інвестиції в просунуту роботизацію та надійність ланцюгів постачань в 20213 говорить також огляд від Roboticstomorrow.

Серед інших авторитетів виділимо

 • LNS, який ми також часто цитуємо в АППАУ дає в прогнозах на 2021 зростання інвестицій в «справжніх двійників», перехід на АРМ 4.0 (Asset Performance Management) та OE4.0 (Operational Excellence), зростання уваги до Connected Workforce (CW) та Open Process Automation (OPA).
 • WEF (Всесвітній економічний форум) посилається на звіт Accenture й каже, що продуктивність праці в розвинутих країнах зросте до 40% завдяки Ш.І.
 • В корпоративному блозі Siemens можна зустріти аргументацію про зростання трендів переходу на цифрові двійники (й вже в процесах, а не тільки в дискретному виробництві), безпілотний транспорт, безвуглецеві технології.
 • Keith Higgins, VP of Digital Transformation Rockwell Automation говорить також про цифрових двійників, але також про роль AR в навчанні персоналу та загальну роль автоматизації та ІТ в убезпеченні персоналу в нових умовах соціальних та пандемічних викликів.

Серед більш «екосистемних» джерел в ЄС, в пошукових запитах можна легко знайти досить відомий в кругах 4.0 ресурс bind 4.0, що представляє каталонську індустріальну екосистему 4.0. В публікації про тенденції 2021, дається начебто узагальнений огляд технологій, але цікавим є посилання на провідні стартапи в кожній з них. Якщо уважно подивитись, то звісно ці стартапи саме з цієї екосистеми 🙂  Але, втім, що тут такого? – дійсно було б класно й нам щороку бачити нові 4.0 індустріальні стартапи, скажімо, з Київської чи Харківської індустріальних екосистем.

*******

В сухому залишку і якщо резюмувати все це в кілька найважливіших та загальних тенденцій, то в нас залишиться наступне

 • COVID-19, безумовно, прискорює процеси діджиталізації по всім напрямам. Найбільше це стосується технологій для дистанційного контролю-керування, забезпечення соціальної дистанції та інших вимог, які є досить очевидними для негайного прийняття викликів карантинних обмежень. Відповідно сюди відносяться мобільні та хмарні технології, ІІоТ, кібер-безпека, MES, EAM/APM.

Українські приклади в цій категорії в 2020це справді connected wокforce з досконалим EAM на Інтерпайп,  KOEEBOX (як low-end рішення АРМ) від IT-Enterprise, масштабний перехід 20+ тисяч користувачів на єдину платформу ERP (Метінвест-Діджитал),   кейс про MES на фарм-виробництві від «Індасофт-Україна».

 • Стабільна, або стійка робота підприємств пов’язана з їх ринковим оточенням та ланцюгами постачань. Відповідно, наступний блок технологій стосується саме діджиталізаціії supply chain та всього, що пов’язано з швидкою та гнучкою реакцією на зміни зовнішнього середовища. Відповідно – повна та ще глибша автоматизація та інтеграція процесів по горизонталі, що супроводжується використанням блокчейн, IoT, просунута аналітика даних, 5G (в перспективі) тощо.

Хорошими прикладами в Україні є рішення на Інтерпайп по SmartSigny що стосується е-логістики (й де загальний ефект ще потребує осмислення, адже е-ТТН – це тільки те, що на поверхні), або ж рішення по прогнозу споживання електроенергії від aGnostic, які базуються на предиктивній аналітиці та впроваджені вже в багатьох українських холдингах. Рішення для supply chains на блокчейні ще раніше демонстрував 482.Solutions.

 • Третя категорія технологій в рості радше менше зв’язана з пандемією, а стосується радше переходу в фазу зрілості технологій, на які покладаються особливі надії. Тут ми бачимо Ш.І. та цифрових двійників, AR/VR, технології для безпілотного транспорту. З наших інноваторів 4.0  Інфоком Лтд проявляє особливу енергію в останньому, лінійка персональних помічників -роботів, брендованих як Tima, значно розширилась в 2020 новими моделями.

Ще одна наша вісь єднання зі світом – організована реакція спільноти Індустрії 4.0. В травні 2020 на форумі NextNormality ми так само (як і глобальні промисловці в #GMIS2020) організували серію експертних обговорень де почали виробляти нашу спільну та публічну реакцію на зовнішні зміни. А в листопаді, форум Trans4mation вже демонстрував конкретні результати реакції промисловців та провідних розробників.

Як можливо глибше інтерпретувати та інтегрувати всі ці тенденції 2020 в планах різних категорій наших стейкхолдерів Індустрії 4.0 на 2021, які рішення та пропозиції є готовими для внутрішнього ринку, а які радше орієнтувати на експорт, які проекти розвитку розглядаються для цього в русі 4.0, – все це ми розгляли на вебінарі 12 січня, переглянути презентацію з нього ви можете нижче .

Юрчак Олександр

 

Корисна інформація:

Олександр Юрчак
Нет Комментариев

Коментувати

Коментар
ім’я
Email
Web-cайт: