fbpx

Стратегічні ініціативи руху 4.0 – виклики на 2018

У 2016-17 рр в русі «Індустрія 4.0 в Україні» було напрацьовано близько 30 ініціатив, 16 з яких мають чітко виражений стратегічний характер. Всі вони – елементи Національної стратегії 4.0, хоча сама стратегія формально відсутня.

 

Певна інтеграція окремих ініціатив в програму Digital Agenda Ukraine не додає необхідної цілісності, не фокусує на пріоритетах руху 4.0 й не сприяє координації – а радше все навпаки. Просто тому, що надії на Уряд виявились марними. Тому головні виклики на 2018 майже очевидні – це «зібрати та переформатувати картинку 4.0», об’єднати та вибудувати нові пріоритети (відповідно до реальної ситуації), створити нарешті колективний орган управління та прискорити реалізацію тих ініціатив, які по силах об’єднаній спільноті.

 

Розвиток ініціатив 4.0 – огляд подій 2016-17

 

Протягом 18 останніх місяців АППАУ та партнери зініціювали близько 3 десятків ініціатив розвитку промислових хайтек. Для аналізу ми вибрали 16 з них, що мають стратегічний характер. Вони розроблялись та накопичувались в декілька етапів – і не тільки зі сторони АППАУ, а й нашими партнерами.

 

 1. Початковий старт був заданий Hi tech office Ukraine та програмою Digital Agenda Ukraine у вересні 2016 року. Тоді ми (виконавча дирекція АППАУ) подали 5 головних ініціатив, й що були узгоджені з іншими представниками руху 4.0, який на той час включав вже біля 40 організацій.
 2. Допрацювання поданих ініціатив в березні 2017 – тоді ми додали ряд інших ініціатив, як створення Національної стратегії 4.0, інтеграція в європейські рухи, стандартизація, тощо.
 3. Трансформація – удосконалення проектів АППАУ під ініціативи 4.0 (весь 2017 рік). Тут мова йде про проекти як:
  a. #ДієвеПартнерство – головна ініціатива АППАУ, щоб досягти кращої синергії в спільних діях партнерів
  b. Експортна програма – початкова програма Exporec в реаліях була запущена з подачі партнерів як ‘Made in Ukraine 4.0’
  c. Формування та робота технічного комітету 185 – спочатку не було в обсягі робіт як ініціатива 4.0. Але з урахуванням повної відповідності вибраних стандартів 4.0, малого ресурсу та критичного пріоритету по кібербезпеці – це сьогодні ввійшло в портфель 4.0.
  d. На формування нового проекту «Зміна моделі ВНЗ» велике значення мав проект TATU, що тривав серед деяких членів АППАУ з 2013 по 2017 рік
  e. Інші проекти мають подібні причини (повний детальний перелік – тут)
 4. Партнерські проекти – на які вже АППАУ та спільно з рухом 4.0 реагували разом. Це проекти протягом 2017 від АЕІ та Civitta (створення DIH), конкурс 4.0 від CIS Events Group по 4.0, та деякі інші.

 

Разом всі ці проекти формують справжній портфель проектів в рамках Національної стратегії 4.0. Яка хоча й досі ніде не сформована, але по факту – вже має розвиток в тих чи інших напрямках. І тому очевидно, що тепер потрібно говорити про краще управління портфелем проектів.

 

Оцінка ефективності проектів

Попередня оцінка ефективності всіх 16 ініціатив – в таблиці нижче.

 ІніціативаНа чому фокусСтатус
А. Стратегічне планування розвитку на національному рівні
1.Аудит всіх хайтек секторів Повний аудит всіх промислових хайтек сегментіввисить
2.«ІТ-фікація» промисловцівШирока національна программа передачі знань та кращих практик від ІТ-сектору до інших хайтек секторівчастково
запущено
3.ТехнопаркиСтворення діючих технологічних парківвисить
4.Дорожні карти підприємств та галузейСтворення на вибраних підприємствах дорожних карт цифр. трансформації, з наступним їх масштабуванням на галузівисить
5.Програми Smart EnergyШвидке впровадження в промисловість цифрових технологій для завдань енергоефективностівисить
6.Нац. стратегія 4.0Розробка та затвердження на нац. рівні довгострокової стратегії розвитку промислових хайтеквисить
7.Механізми стимулювання 4.0Розробка та доведення до законодавчого рівня спец. інструментів стимулювання І4.0висить
8.Тех. стандарти (ТК 185)Гармонізація технічних стандартів в області 4.0 з європейським простором5 стандартів в роботі
9.Зміна моделі ВНЗРеформат ВНЗ – перетворення їх в Центри освіти, просвіти та розробок в обл.. 4.0концепція
10.Інтеграція у світові рухиШвидке приєднання до провідних Центрів, Асоціацій тощо, де культивуються техно 4.0частково
В. Запуск технологій та рішень 4.0 на внутрішній ринок
11Програма #ДієвеПартнерствоМеханізм фіксації домовленостей між партнерами по відношенню до конкретних дій на ринкузапущено
12.Участь в Н2020 (фінансування)Виявлення найбільш привабливих грантових проектів та залучення до них учасників ринкучастково
13.Створення експерт. спільнотиСтворення експертної спільноти, здатної визначати напрямки та темпи у впровадженні технологій 4.0частково
14.Експорт інноваторів 4.0Експортні програми, включно з техно 4.0частково
15.Формування цілісних екосистемПокращення взаємозв’язків та взаємодії в системі технологічних інноваторів частково
16.Облік — профілювання технологічних інноваторівАудит внутрішнього стану по сегментам 4.0, — з виявленням та рейтингуванням кращих фірм з метою їх подальшого просуванняє 1-ша версія

Повний перелік ініціатив та їх стану – див по цьому посиланню.

 

Вся картина вкладається в 3 категорії оцінок:

А) «висить»  – принаймні, по наявній інформації, – це всі ініціативи, що внесені в програму Digital Agenda Ukraine, де були сподівання та мало б бути видно (вже за 1+ рік) роль держави та урядових структур
В) «найлегше, бо можемо самі силами 2+ партнерів» – це головні ініціативи (2,8,11,16), що були повністю або частково виконані в 2017
С) «намагаємось, але все значно складніше – зокрема потрібно зовнішнє фінансування» – всі інші ініціативи. Тут дуже відчувався брак людських ресурсів, лідерів по напрямках та фінансів.

 

5 кращих ініціатив (міні-проектів) 2017

 

5 кращих міні-проектів 2017 були реалізовані об’єднаними партнерськими ресурсами комерційних учасників ринку (членами руху 4.0 та АППАУ).

 

 1. Найбільш масштабною та показовою є програма #ДієвеПартнерство, що розпочата в березні 2017 р. в АППАУ Це – запуск реального механізму реалізації величезного партнерського потенціалу, що поки схований в екосистемі ринку. Програма фокусує на 2-3 та більше сторонніх домовленостях партнерів стосовно короткострокових міні-проектів. З більш ніж 20 запланованих ініціатив 2017 були реалізовані понад 10. Огляд – див. тут.
 2. Найбільш яскравим та зрозумілим для ринку був проект «Конкурс 4.0» та випуск 1-ої версії ландшафту технологічних інноваторів». Ключова роль в першому належить CIS Events Group, в другому – експертам АППАУ, але варто зазначити що обидва результати є взаємопов’язаними.
 3. Створення та запуск ТК 185 має в перспективі зіграти головну роль в активізації справжньої професійної (експертної) спільноти. У 2017 ми побачили тільки перші кроки, як запуск декількох груп та вихід «Базових положень по кібербезпеці АСУТП».
 4. І нарешті, «ІТ-фікація» – є так само радше першими кроками на шляху до широкої пропаганди технологій 4.0 і до різних категорій учасників ринку. У 2017 ми започаткували фундамент – сайт «Індустрія 4.0 в Україні», який став окремим від АППАУ джерелом профільної інформації про технології 4.0 та їх стан в Україні.
 5. Подібно як і конкурс 4.0 – несподівано для нас, запуск семінару ‘Made in Ukraine4.0’ в Берліні ініціювали партнери. Вольфрам Ребок разом з Посольством України в Німеччині з восени 2016 намагались залучити наш ІТ-сектор до цієї акції, щоб презентувати кращий потенціал 4.0 з України. Тільки після звертання до АППАУ в квітні це стало можливим. Семінар дав потужний та додатковий (до ганноверської аналітики) поштовх до розуміння «де ми», та стимулював співпрацю з новими нашими експортерами 4.0. Чудово показали себе всі комерційні учасники семінару, а також фінансову підтримку здійснив HUB 4.0.

 

В усіх цих випадках мали місце 5 ключових факторів успіху, які ми починаємо ретельно фіксувати в кожному проекті –

Успіх = {Внутрішня мотивація х Партнерство х Компетенція х Ресурс х Конкретні плани}

Іншими словами, досвід 2016-17 говорить нам, коли якоїсь складової немає – то краще відмовлятись від проекту.

 

Рівень довіри визначає партнерів руху «Індустрія 4.0» на 2018

 

Найбільшу довіру в 2017 викликали ті партнери, що демонстрували готовність до конкретних дій та брали на себе свою частину зобов’язань в реалізації конкретних дій – це були власні дії або ж ресурс, приміщення, фінансування, піар, нетворкинг (зв’язки) і т.п.

 

Серед них відзначимо:

 1. Агентство Європейських Ініціатив (Іван Кульчицький) та Civitta – є нашими ключовими партнерами по інтеграції в євро фонди та програми Н2020 та подібні. Саме І.І. Кульчицький сприяв 1-ому виграшу нами гранту ЕаР. Civitta, в свою чергу, зіграла важливу роль в обґрунтуванні хабів DIH та допомогла іншим учасникам екосистеми 4.0 отримати фінансування.
 2. HUB 4.0 – є нашим ключовим партнером в подіях (конференціях) 4.0, а також в експортних програмах. Власники HUB 4.0, й особисто Валерій Омельченко, зіграли ключову роль в фінансуванні групи декількох висококваліфікованих «менеджерів 4.0» в другій половині 2017, що в свою чергу дало змогу накопичити великий багаж знань, профілювати проекти Н2020, залучити до них перших учасників ринку від АППАУ та руху 4.0.
 3. Форум КМЕФ, клуб «Коло», Агенція розвитку Дніпра та Асоціація інноваційного розвитку України, Медіа-хаб 4.0 – є нашими ключовими партнерами в спільному просуванні технологій 4.0 до наших промисловців та в формуванні лобі промислових хайтек в Україні. Їхня відданість та цілеспрямованість на розвиток промислових хайтек не викликає жодних сумнівів.
 4. CIS Event Group – відмінно зарекомендувала себе в організації 1-го конкурсу 4.0 та залученні до нього 3-х десятків учасників ІТ- та АСУ – ринків. Це яскравий приклад того, як окремо взята комерційна організація може інтегруватись в стратегічний формат розвитку спільноти. Це важливо – на фоні того, що більшість івент- агентств (вкл. з державними органами та ТПП) – просто піаряться на темі 4.0, але не несуть жодних зобов’язань щодо розвитку.
 5. AgTech – єдина галузева асоціація, що виявила явний інтерес до технологій 4.0 та співпраці в цьому напрямку. В 2017 були декілька спроб організувати Хакатони для харчової та переробної промисловисті – в силу обставин вони перенесені на 2018 рік.

 

Окремі комерційні організації (більшість членів АППАУ, великі пром. замовники тощо) – тут не вказуємо, позаяк вони фігурують радше як безпосередні учасники вищевказаних ініціатив та програм. Як особливого ВІП-партнера серед них варто виділити тільки Interpipe, що підтримав нас в проведенні 1-ої промислової конференції 4.0 в Дніпрі й традиційно потужно проводить свій TechFest, партнером якого є чимало учасників руху 4.0. Також відмітимо значний прогрес у відносинах з НАНУ – співпраця з нашими «агентами змін» з DAU (Володимир Ночвай, Юрій Нікітін) дала чимало розуміння щодо стану та потенціалу науки, й співпраця окремих установ з нашими членами вже почалась. Почалась також співпраця з GeenCubator – спільне написання 1-го проекту та участь в їх акціях. Думаємо, що це тільки початок.
Щодо ІТ-галузі та урядових структур і якщо дуже коротко – то «співпраця» викликала одне розчарування. Чому так сталось – предмет окремої розмови.

 

Головні виклики на 2018

 

Відповідно до вищесказаного, головний наш виклик на 2018 полягає в кращій самоорганізації. Очевидно, що з боку уряду – за умов відсутності належного фінансування, – не буде ніяких суттєвих зрушень в реалізації десятків ініціатив в DAU. Це не означає відсутність можливостей співпраці та розвитку з окремими їх представниками. Але нам (нашим членам АППАУ та учасникам руху 4.0)

потрібні конкретні дії в рамках конкретних середньострокових проектів розвитку, конкретні пропозиції щодо допомоги в тому що вже самі робимо, реальні донори та спонсори для наповнення бюджетів цих проектів, доступний кваліфікований ресурс.

Якщо нічого цього немає – в тому числі і в координації дій різних учасників ринку, – в чому тоді суть співпраці з держ. органами? Зрештою, ми маємо разом дати відповідь на це питання в спільноті 4.0.

 

Тому на даний момент, наша позиція така, що головний фокус учасників руху 4.0 має бути в:

 • А – поглибленні партнерства з комерційними учасниками ринку по тим рівням та напрямкам, що вже добре зарекомендували себе в 2017 (приклад – конкурс 4.0 чи семінар в Берліні).
 • В – в реалізації тих проектів, що спільно визначені як головні для руху 4.0 (див як приклад наш перелік проектів нижче)
 • С – в залученні (все-ж) хоча б 2-3 провідних ІТ-брендів до реальної співпраці в рамках вже наявних ініціатив
 • D – в створенні осередків справжніх екосистем 4.0 на галузевому та регіональному рівнях, – і з обов’язковим залученням в них НАНУ та ВНЗ (стартуємо в лютому з Центрами 4.0 – починаємо з Одеси).

 

Має бути нарешті сформована справжня координаційна рада, куди повинні ввійти ті представники, хто вже в 2016-17 рр проявив свою відданість положенням Хартії 4.0 та відповідальне відношення до власних зобов’язань. Це, безперечно головні партнери, вказані в 5-ти категоріях вище, а також представники НАНУ та ВНЗ, участь яких є критично важливою для формування повноцінної екосистеми 4.0.

 

 

Зміни в позиції АППАУ

 

Щодо АППАУ, у 2018 році виконавча дирекція АППАУ буде фокусуватись тільки на тих проектах, що можуть дати реальні вигоди нашим членам на протязі року або вже в наступному.

 

Мова про наступні 7 напрямків роботи:

 1. поглиблення профілювання, облік, вирощування та допомога в просуванні технологічним інноваторам 4.0 зі сторони ОТ чи на стику ІТ-ОТ (включно з пошуком фінансування – проекти Н2020 та подібні)
 2. розгортання роботи ТК 185: доведення до рівня ДСТУ 5-7 міжнародних стандартів, включно з просвітою ринку по ним
 3. продовження широкої просвітницької роботи з промисловими підприємствами, – й перш за все, на стику ОТ-ІТ. Цілі в цій області стосуються залучення до руху 4.0 2-х категорій учасників – а) найбільших підприємств з Металургії, Енергетики та Нафтогазу, б) наших ххххх-будівників.
 4. експорт інноваторів 4.0, що мають відношення до ОТ та наших інжинірингових фірм. Початок інбаунд (інтернет) програм та проведення 3-4 експортних акцій.
 5. посилення ролі експертної спільноти та покращення взаємодії в локальних екосистемах: створення регіональних та галузевих центрів 4.0 та базі вибраних ВНЗ
 6. створення дорожніх карт DX з окремими великими промисловими підприємствами
 7. остаточний вихід разом з інтеграторами та розробниками пром. АСУ на методики – рекомендації «шлях від 3.0 до 4.0».

 

Цей перелік попередній та має бути затверджений на Звітних зборах АППАУ в січні 2018. Обмеження типу «тільки» пов’язані з тим, що а – в нас на все немає ресурсу, б – з точки зору інтересів членів АППАУ не вигідно використовувати обмежений бюджет асоціації для завдань всього ринку. Інші учасники ринку, інші профільні асоціації хайтек мають здійснювати свій вклад у виконання спільних завдань стратегічного характеру.

 

Серед спільних ініціатив – ми хочемо в 2018 зробити разом з партнерами велику донорську конференцію, на якій стимулювати міжнародних та інших донорів вкладати кошти в промислові хайтек сегменти та відповідні структури, що їх обслуговують. В Україні все більше експертних думок, що уряд отримує величезну технічну та фінансову міжнародну допомогу, – але незрозуміло куди йдуть ці гроші. Можливо, з нашого боку варто взяти і над цим контроль й аналізувати, скільки грошей йде на розвиток областей дотичних до Індустрії 4.0.

 

В рамках вказаних проектів ми будемо й надалі використовувати механізм #ДієвеПартнерство, суть якого полягає у взятті на себе кожним партнером конкретних зобов’язань.
Навчені досвідом 2016-17 рр ми також будемо уникати участі в окремих заходах, організатори яких прагнуть просто піаритись на темі 4.0 й не несуть жодної відповідальності за наступний розвиток подій, не мають ніяких конкретних цілей та зобов’язань.
Водночас АППАУ й надалі буде надійним партнером для всіх, хто зацікавлений в розвитку промислових хайтек в Україні.

 

********

 

 

Демонструємо разом громадянську свідомість та здоровий прагматизм. Визначення для кожного партнера руху 4.0 власної ролі та позиції, визначення спільних цілей та цінностей + відповідальність за їх виконання – це те, що має об’єднувати сьогодні всіх адептів розвитку промислових хайтек в Україні.

 

Додатково:

 • детальна інформація про всі напрацювання стратегічного характеру в 4.0, – по цьому посиланню
 • роль спільноти – кращі приклади 2017 – тут
Олександр Юрчак
Нет Комментариев

Коментувати

Коментар
ім’я
Email
Web-cайт: